Index to McIntosh County
Deed Book A 1812-1876

The following index was taken with permission from the book "McIntosh County Georgia Deed Book A Research Abstracts 1812-1876" written by Ann R. Davis. 

 

Abbas, a slave

GIBSON, William J.

OWENS, J.W./John W.

ABEL, Judy

GIGNILLIATT

OWENS, Mitchel

ABLE, M.

GIGNILLIATT, G.W.

OWENS, Patrick

Abraham, a slave

GIGNILLIATT, Henry

PAGE, Joseph S.

ABRAMS, J.J.

GIGNILLIATT, N.G.

PALMER, Caroline

Ada, a pilot boat

GIGNILLIATT, N.P./Norman P.

PALMER, John

Adam, a slave

GIGNILLIATT, T.H.

PALMER, Samuel

ADAMS, John K.

GIGNILLIATT, W. LeS./W.L.S.

Paris, Tennessee

Adams Street

GIGNILLIATT, William R.

PARKHURST, Convers

Affey, a slave

GIGNILLIATT, Wm. Robert

PARKHURST, Emily R.

AIKEN, Fannie M.

Gignilliatt's land

PARKHURST, Wm. F.

AIKEN, Isaac M.

GILL, Nathaniel

PATERSON, James T.

Alachua County, Florida

GILSON, Mrs. Cina H.

PATERSON, John

ALBRITTON, J.A.

GILSON, Joseph P.

PATERSON/PATTERSON, Wm. H.

ALEXANDER, Jack

GIPSON/GIBSON, Martha A.

PATTERSON, Mary C.

ALEXANDER, P.W.

GIPSON/GIBSON, William F.

PAUL, Robert P.

Altamaha River

GIRARDEAU, Laurence/Lawrence

PEASE

AMOS, Aspin G.

Glaser, a slave

PEASE, C.B./Claudius B.

AMOS/AMISS, William

Glynn County

PEASE, Mrs. E.C./Emma C.

ANDERS, John D.

GOLDSMITH, W.S.

PEASE, P.P.

ANDERSON, Mary

GOODYEAR, E.P.

PEASE, Theodore P./T.P.

Andrew, a slave

GORDON, Jno. R.

Peggy, a slave

ANDREWS, Ned

GORDON, P.W.W.

Penny, a slave

Ann, a slave

GORDON, W.W.

Pensacola, Florida

Anthony, a slave

GOULDING, F.R.

PERDEN, John

Antony, a slave

GOULDING, M.R.

PERRY, O.S.

ARMSTRONG, J.R.

Gould's River

Peter, a slave

Ashantilly

GRABOROSKIE, A.

Phebe, a slave

Ashely County, Arkansas

GRANDISON, Charles F.

PHIFFER/PHEFFER, Anna

ATWOOD, Wm. H.

GRANT, John

PFEFFER, Bruno

AVERY, Wm. H.

GRANT, Matilda

PHIFFER/PHEFFER, Elizabeth/Lissa

BAARS, Henry/Henry E.

BRASS, Knowl

PHIFFER/PHEFFER, Fredrick

Bachus, a slave

GRAY, H.M.

PHIFFER/PHEFFER, Sophia

Back River

GRAYHORN, Samuel

Philadelphia, Pennsylvania

BACON, D.C.

GREEN, Benjamin

Philles, a slave

BACOT, Richard M.

GREEN, Charles

PHILLIPS, Anna

BAGGS, James W.

GREEN, Charles Jr.

PHILLIPS, Capt. J.A.

BAILEY, Arthur

GREEN, Hilman R.

PHILLIPS, John A.

BAILEY, Harry

GREEN, John F./J.F.

PHILLIPS, John E.

BAILEY, Madison

GREEN, N.B.

Philson & Brainard/Brannon tract

BAILEY, Mary Ann

Green Square

PHILSON, Thomas

Bailey's Store

Green Street

Phoebe, a slave

BAILEY, William

GREENLAND, Daphney

Pico Cut

BAILLIE, W.

Greenwood Plantation

PIDGEON, Jake

BAISDEN, Mark

GRISWOLD, Jane E.

PINCKNEY, Richard

BASIDEN, Mich

GRISWOLD, John N.A.

Pine Street

Baisden's Bluff

GROVE, Th [Kell Plantation]

Piney Island

Baisdens Bluff road

GROVERNOR, Robert

PITTS, Caroline

BAKER, Annie M.

GURNEY, F.B.

PITTS, Lewis

BAKER, Charles H.

GUTON, Alonzo

Pleasant, a slave

BAKER, J.B.L./Joseph B.L., Dr.

HABERSHAM, Robert

POLHILL, Luther K.

BAKER, January

HAGAN, John

POLITE, Cain

BAKER, Theodore Clayton

HAGAN, Wm. B.

POLITE, Isaac

BAKER, William

HALEY, Mary

POLITE, Jonas

BAKER, Wm. M.

HALEY, William

Polledore, a slave

Baldwin County

HALL, H.A./H. Allston

Polley, a slave

BANDY, John

HALL, Henry T.

Pompey, a slave

Bank of Darien

HALL, Jane M.

POOLE, Jno. E.

BARBER, Margaret

HALL, John H./John Henry

POPPELL, Edward R./E.R.

BARCLAY, Elihu S./E.S.

HALL, John T.

POPPELL, H.R.

BARCLAY, Helen J.

HAMILTON, James

POPPELL, J.W.

BARNETT, N.C.

HAMILTON, Luke M.

POPPELL, W.R.

BARNWELL, A.S.

HAMLIN, Robert D.

POPWELL, J.W.

BARNWELL, Nathaniel Heywood

HAMMOND, Benjamin

POWELL, A.R.

Barrach, a slave

HAMMOND, Shadrick J.

POWERS, John H.

Barrington Road

HAND, Bayard C.

Prentiss County, Mississippi

BARROW, Benj. W.

HANKS, Ossean/Ossian

Prestwick, Scotland

BARRY, James

Hannah, a slave

PRICE, Jno. W.

BARTLETT, Susan C.

HANSELL, A.J.

Prince, a slave

BARTOW, Francis S.

HANSELL, W.A.

PRINDLE, Charlotte E.K.

BASS, J.W.

HAPPOLDT, A.M.

PRINDLE, Elizabeth A.

BASS, K.O.

HARFORD, Caroline E.

PRINDLE, James

BASS, Sterling

HARMOND

PRINDLE, Justice

BATY, T.C.

Harper's Ferry, Virginia

PRINGLE, W. Alston

Bay Lane

Harrington, a slave

PRIOLEAU, Charles K.

Bay Street

HARRINGTON, Alf

Priscilla, a slave

BAYARD, N./Nicholas S.

Harriet, a slave

PRITCHARD, Wm. R.

BEASLEY, Isaiah

Harriott, a slave

Providence, Rhode Island

Beaufort Co., South Carolina

HARRIS, A.J.

Public dock

BEE, Laura

HARRIS, Abraham

PUGH, Jas. L.

BEE, Wm. J./William Joseph

HARRIS, Bright Baker

Pulaski County

BEGGAN, William

HARRIS, Charles

Pumpkin Hammock

Belford Tract

HARRIS, J.W.

PUTNAM, Brown

BELL, Jas. B./J.B.

HARRIS, James H.

QUARTERMAN, A.M.

BELL, John G.

HARRIS, James M.

QUARTERMAN, C.M./Claudius M.

BELL, M.R.

HARRIS, James S.

QUARTERMAN, Thomas S.

Bella, a slave

HARRIS, John

QUARTERMAN, W.E.W.

Belleville

HARRIS, J.L./John L.

Raccoon Bluff

Belleville Plantation

HARRIS, Laura T.

Rachel, a slave

BELTON, W.J.

HARRIS, M.D.

RIAFORD, R.

Belvedere Plantation

HARRIS, Mary

RALPHS, Edwin L.

Benecia, California

HARRIS, Margaret M.

RAMSEY, W.H.

BENNETT, estate of

HARRIS, Moses D.

RANDELL, W.D.

BENNETT, Hugh

HARRIS, Pegy

RAVENEL, T.P.

BENNETT, James R.

Harris Place

RAVENELL, Henry S.

BENTLEY, William G.

Harris Plantation

RAY, James W.

Betsy, a slave

HARTRIDGE, John

RAY, William

Betty, a slave

HARTRIDGE, Julian

RAMOND, E.F.

Bibb County

HARVEY, Edward O.

Red Bluff

Big Mayhall

HASKINS, William C.

REESE, Ebenezer S.

Big Morter Swamp

HAWES & TYLER

REESE, Elizabeth W.

BIGALOW, Albert R.

HAWES, L./Lycander

REESE, Henry R.

BIGALOW, A.S./Albert S.

HAWKINS, S.H.

Rhett's

Bill, a slave

HAWLEY, John

RHETT, Katherine

BIRD, Amanda G.

HAYES, W.M.

RHETT, Robert Barnwell

BIRD, Jackson

HAZZARD, Richard B.

RIALS, Jesse

BIRD, R.A.

HEALD, M.C.

RICE, John

BIRD, Thomas J.

Henrietta, a slave

RICE, Locust

BIRD, Thomas S.

Henry County, Tennessee

Richard, a slave

BIRD, William

High Water Creek

RICHARDS, Jas. L.

BLACK, John

HILLARY, William

Richardson's land

Black Island

HILLERY, Jno. A.

RIDELL, Wm. C.

Black Island Creek

HITLON, Amanda G.

Ridge Road/Old Ridge Road

Black Road

Hilton & Foster

Ridge, the

BLACKSHEAR, T.E.

HILTON, James L.

Rittenhouse Street

BLAND, Wm. C.

HILTON, Joseph

ROBBINS, Joseph

BLEACH, Ephraim

HILTON, Thomas Jr.

ROBERSON, Monday

BLEACH, Hannah

HILTON, Thomas Sr.

Robert, a slave

BLITCH, Marion B.

HILTONS, Foster & Gilson

ROBERTS

BLOIS, F.H.

HINELY, Solomon

ROBERT/ROBERTS, Francis W.

BLOUNT, Almira J.

HINES, Jno. P.

ROBERTS, Glascow/G.

BLOUNT, Edmund

HINES, Joseph H.

ROBERTS, Ned

BLOUNT, Edmund M., E.M. Capt.

HINES, Thomas R.

ROBERTS, Rose

BLOUNT, Eveline G./E.G.

HITCH, Simon W.

ROBERTSON, Adam

BLOUNT, J.H./John H.

HODGKINS, A.M.

ROBERTSON, J.T.

BLOUNT, M.J./Mary J.

Holland, a slave

ROBERTSON, Wiley

BLOUNT, T.B./Thomas B.

HOLLAND, Charles A.

ROBSON

BLUE, Alexander

HOLLAND, Henry D.

ROBSON, J.S.

BLUE, James

HOLLAND, Marshall B.

ROBSON, John

BLUE, Sarah G.

HOLLIS, Peter C.

ROBSON, Willie

Blue & Hall's Mill

HOLMES, J.C.

ROCKWELL, Wm. S.

Bob, a slave

Holmes, James/James E.

RODGERS/ROGERS, Amos

BOND, Edw. H.

HOLMES, J.M./Jenkins M.

ROGERS, Elizabeth L.

BOND, S.M.

HOLMES, Laura C.

ROGERS, George T.

Boom Tract

HOLMES, Margaret G.

Rockenbaugh (Rokengaugh) Ave.

Boston, Massachusetts

HOLZENDOLPH, John/John L.K.

ROKENBAUGH, Jacob

BOULLARD, Mrs. E.A.

HOPE, E.J.

ROKENBAUGH, Lydia

BOUTWELL, Thomas

HOPE, Enoch

ROKENBAUGH, S.H.

BOWEN, Gill W.

HOPKINS, Abbie R.

ROMAN, Alfred

BOWERS, Wm. H.

HOPKINS, Abigail K.

Rose, a slave

BOYD, Ann

HOPKINS, Albert H.

ROSE/ROSA, Charity

BOYD, J.W.

HOPKINS, Charles H.

ROSE/ROSA, Samuel

BOYD, James

HOPKINS, C.H./Charles H.

ROSS, Andrew/And'w M.

Boyer, a slave

HOPKINS, E.A./Elizabeth A.

ROSS, Anson

BOYKIN, A.J.

HOPKINS, Francis

ROSS, John D.

BRADWELL, John

HOPKINS, General Thomas

ROSS, M.

BRAILSFORD, Frank

HOPKINS, H.W.

ROSTICK/ROSTIC, Henry

BRAILSFORD, William

HOPKINS, Hellen K.

Rothschild & Adams

BRANSON, C.W.

HOPKINS, Ida May

ROTHSCHILDE, Chas.

BRESNAN, Margaret

HOPKINS, Mary

ROUGHEN/ROUGHLEN, Edward

Brier Patch

HOPKINS, Octavius C./O.C.

ROWE, Eliza

Broad Street

HOPKINS, O.C. Jr.

ROWE, J.F.

BRODHEAD, John A.

HOPKINS, Reuben K.

ROWE, James

Brooks County

HOPKINS, T.R.

ROWE, Jesse J.

BROOKS, William

HOPKINS, Thos. N.

ROWE, Samuel

BROUGHTON, C.W.

HOPKINS, T.S./Thomas S.

ROZIER, B.B.

BROUGHTON, D.

HOUSTON

ROZIER/ROZAR, David

BROUGHTON, D.J.E.

Houston County

ROZIER, Elias

Broughton Island

Houston Street

ROZIER/ROZAR, Jas. D.

BROWN, John

HOUSTON/HOUSTOUN, John

ROZIER, Jordan

BROWN, John M.

HOUSTOUN, Edward

ROZIER, La(?)Tasure

BROWN, Quash A.

HOUSTOUN, Patrick

ROZIER, Luke

BROWN, S.B.

HOWARD, Catherine Ann M.

ROZIER, Luke Jr.

BROWN, Sampson

HOWARD, Edward E.

RUCKERT, Francis J./Joseph Francis

Bruro Neck

HOWARD, Eliza Jane G.

RUMPH, Geo. W.

Bruro/Brewer River

HOWARD, Henry W./H.W.

Rushland Plantation

Bryan, a slave

HOWARD, John B.

RUSSEL

BRYAN, Annie

HOWARD, John H.

RUSSELL, Isaac

BRYAN, Augusta F.

HOWARD, William

RUSSELL, Philip W. Jr.

Bryan County

HOWARD, William E.D.

RUSSELL, R. Wayne

BRYAN, John S.

HOYT, William C.

RUTHERFORD, A.P.

BRYAN, P.M./Patrick M.

HUBBARD, Anna M.

RYALLS

BUCKMAN, Elwood

HUGER, T. Pinkney

RYALS, Jabez

BUCKMAN, Howard

HULL, Henry

RYALS, Thos.

BUDD, Thomas H.

HULL, Samuel J.

SAHEY, Daniel J.

BULLOCK/BULLOCH, A.S. [Archibald]

HUNTER, James

St. Andrews Episcopal Church

BUNN, Nicolas

HUNTER, John Jr.

St. Andrews Cemetery

BURGO, Jane

HUNTER, Mrs. John

St. Bartholomews Parish, South Carolina

BURKERLOO, Wm.

HUNTINGTON, Henry

ST. JOHN, C.H.

BURNETT, J.C.C.

HURD, A.J.

St. Roman tract

BURNEY, W.A./Willis A.

IGLE, Samuel

Salina, a slave

BURR, George W.

INGRAM/INGRAHAM, John

SALLENS, Jack

BURRELL, John H.

INGRAHAM, Mary Georgia

SALLET, Robert

BUTLER

HINGRAHAM, Mr.

SALLET, Wm.

Butler Estate

Inverness Square

Salley, a slave

BUTLER, Gabriella M.

Isaac, a slave

Sally, a slave

BUTLER, Capt. John

Israel, a slave

Sam/Lam, a slave

BUTLER, Pierce

Jack, a slave

SAMMS, E.H.

Butler's Island

Jack Hammock

SAMS, Carrie Caroline

Butler's River

JACKSON, Betsey

SAMS, Felix

BUTTS, S.A.

JAKCSON, Campbell

SAMS, Georgia

BYFORD, Wm. H. Jr.

JACKSON, Ellen

SAMS, Louis

BYRD, B.F.

JACKSON, Hamilton

SAMS, Louis Jefferson

Caberita Creek

JACKSON, L.H.

Sansavilla, upper

CADWALLADER, Thomas Jr.

JACKSON, Lewis

Sapelo Light House

Caesar, a slave

JACKSON, Preston

Sapelo Island

CALDER, G.H./George H.

Jackson Street

Sarah, a slave

CALDER, J.R./James R.

Jacksonville, Florida

Sary, a slave

CALDER, John

Jacob, a slave

SAUSSY, J.R.

CALDER, Nathaniel

JAMES, Thomas C.

Savannah

CALDWELL

Jamimy, a slave

SAYLES, Claud

CALDWELL, Daniel B.

Jane, a slave

SCHLEY, Judge William

Cambers Island

January, a slave

SCHMIDT. August

Camden County

JARVIS, Wm. J.

SCHRIBER, Catherine

CAMPBELL, Alex

Jefferson Street

SCHRIBER, Fredrick/Frederick

CAMPBELL, Dicey Ann

JEFFREY, J.A.

SCHRIBER, Fritz

CAMPBELL, Edmond

Jenkins

Scipio, a slave

CAMPBELL, Rose

JENKINS, London

SCOTT, H.J.

CAMPBELL, T.G.

JENKINS, Morris

SCOTT, M./Mathew

CAMPBELL, W.A./William A.

JENNISON, Samuel

Screven/Scriven Street

CANNON

Joe, a slave

Second Street

CANNON, Henry

JOHNSON, William

SESOMME, E.B.

CANNON, John F.

Johnsons Skies Field

Seventh Street

CANNON, John H.

JOHNSTON, Ann

SEVERANCE, M.S.

CANNON, W.H.

JOHNSTON, Carolina

SHAW, Mustapha

CANNON, William J.

JOHNSTON, Geo. H.

Shelby County, Tennessee

CAPPS, C.R.

JOHNSTON, Geo. H. Jr

SHEPARD, Charles W.

CARNAGHAN, R.

JOHNSTON, James

SHEPARD, Thomas J.

CARNOCHAN, William

JOHNSTON, Rosa Lee

SHEPPARD

CARPENTER, Julius C.

JONES, G. Fenwick

SHERMAN, Hector

CARPENTER, N.W.

Jones Lot

SHEILDS, William

CARR, Amos E.

JONES, M.L.

SHIFFER, A.O.

CARR, James K.P.

JONES, W.L.

SHINE, Anna H.

CARR, Robt. E.

JONES, Wm.

SHINE, D.Y./Daniel

CARTER, O.S.

Jonesville

SIMMONS, Anna

CARTER, T.M.

Joseph, a slave

SIMMONS, Frank

CASSIN, James

JUDD, C.G.

SIMMONS, Israil

Cat Head Creek

Judy, a slave

SINCLAIR, D.S./David S.

Catfish Creek

JUSSLEY, C.D.

SINCLAIR, Emma C.

Cato, a slave

JUSSLEY, John D.

Sixth Street

CAUSSE, George

Kate, a slave

SMALL, Annie

CEASE, F.

KATZENSTEIN, Mr. S./Simon

SMITH, C.H.

Cedar Avenue

KEITH, James

SMITH, Cornelius

Cedar Hill Plantation

KELL, Alex/Alexander B.

SMITH, George

Central Bank of Georgia

Kell Avenue

SMITH, Henry T.

CESSNA, W.K.

KELL, Hettie/Hetty S.

SMITH, James

CHAMPNEY, C.

KELL, James

SMITH, Gov. James M.

CHAMPNEY, E.P.

KELL, John McIntosh

SMITH, John

CHAPMAN, Bradford T.

KELL, Mrs. Margery S.

SMITH, L.M./Labon M.

Charles, a slave

KELL, Mary J.

SMITH, Mrs. Lavenia

Charleston, Mass

KENAN, Evelyn Elizabeth

SMITH, Milton C.

Charleston, South Carolina

KENAN, Mrs.

SMITH, Nicholas

Charlotte, a slave

KENAN, Spalding

SMITH, Octavius H.

Chatham County

KETCHUM, Morris

SMITH, William

Chicago, Illinois

KEY, Mrs. Clelia

SNOW, Charles A.W.

Chloe, a slave

KEY, J. Murray

Snow Creek

CHRISTIAN, H.M.

KILIDER, J.F.

SNOW, Eady

CHRISTIAN, Isaac W.

KIMBERLY, Anson

SNOW, Isaac

CHRISTIAN, John A.

KIMBERLY, Mrs. Sarah Ann

SNOW, Jenny

CHRISTIAN, J.W.

KING

SNOW, Postell

CHURCHILL

KING, Barrington

Solano County, California

CHURCHILL, W.W./William W.

KING, Charles B.

Solomon, a slave

CLAFLIN, Dexter

KING, C.H.

South Newport

CLANCEY, George

KING, G.T.

Southe Newport Bridge

CLANCEY/CLANCY, J.T./James T.

KING, Reuben

South Newport River

CLANCEY/CLANCY, M.E./Mary E.

KING, Thomas

SPACE, C.A.

CLAPPER, Samuel Z./G.

KING, William J.

SPACE, T.J. Jr.

CLARK, Elija

KING, William J. Jr.

SPALDING, Charles/Charles H.

CLARK, H.C.

KOLLOCK, George/George J.

Spalding County

CLARK, H.L.

Labarrow, a slave

SPALDING, Evelyn W.

CLARK, Wm. C./W.C.

LABOTTLE, Clemm

SPALDING, Randolph

CLARKE, James K.

LACHLISON, James

SPALDING, Thomas

CLARKE, S.E.

LACHLISON, R./Robt.

SPEER

CLARKE, Samuel

LANE, Daniel W.

SPENCER, S.

CLARKE/CLARK Street

LANE, George W.

SPILMAN, J.S.

CLEMENTS, William

LANE, John

STACY, Caroline America

CLINCH

LANE, Mrs.

STACY, Thomas Goulding

CLINCH, J.H.M./John Houston McIntosh

LANGDON, Charles S.

Stage Road

CLINCH, N.B.

LANGDON, Henrietta

STANFIELD, J.A.

CLUTE, Robert F.

LARKIN, Mrs. Mary

STAPLES, N.

Cobb County

Larry, a slave

STARR, Charles H.

COBB, Gov. Howell

LASSEAR/LESSERE, Mary

State Street

COBB, West/Wesley

LAW, Wm.

STEADHAM, John

COFFEE, J.C.

Leah, a slave

STEADWELL, Cyrus H.

COFFEE, William

LEAHY, Daniel J.

STEADWELL, Isabel M.

COFFIN, E.

LEAKE, Henry

STEBBINS, Charles

COGDELL, R. Sr.

LEAVY, Minnie

STEBBINS, M.L.

COGDELL, Richard

LEE, Wm. H.

STEBBINS, Prince

COGDELL, Richard Jr.

LEFILS, Armand

STEPHENS, Timothy

COGDELL, Robt.

LEFILS, Armand Jr.

STERCHI, J.H.

Cohen, Hanckel & Co.

LEFILS, H.G.

Steven, a slave

COLBY, Joseph L.

LEFILS, J.A.

STEWART, Daniel

COLBY, Susan

LEFILS, Sarah A.

STEWART, John

COLE, Archibald H.

LEIGH, Rev. J.W.

STEWART, Mary Frances

Colleton Co., South Carolina

LEIGH, Frances B.

STEWART, William Andrew

COLLINAN, Mortimer

Lenah, a slave

STEWART, William Dandy

COLLINS

LESTER, Rufus E.

STEWART, William P.

COLLINS, A.P.

Lettis, a slave

STICKNEY, Helen A.

COLLINS, Alex M.

LEVINE, William

STICKNEY, Lyman

COLLINS, John

Liberty County

STODDARD, J./John

Collins Mill

Light House Creek

STONE, Joseph T.

COLLINS, S.Z. estate

Lilley, a slave

STRAIN, Adam

COLLINS Tract

Linus, a slave

STRAIN, Robert

COLLINS, William

Little Mary, a slave

STRAIN, William H.

COLSONE, George

Little May Hall

STRATHLACHLAN/STRAW Lathom

Columbia County, Florida

Little Morter Swamp

Street (property)

Columbus Square

Little Sapelo Island

STREET, Charlotte E.K. Prindle

CONE, Edwin F. Jr.

LIVINGSTON, Chas. L.

STREET, Clara V.

Congress Street

LLOYD, Thomas E.

STREET, George/George R.

CONLEY, James

LOCKHART, L.

STREET, Hugh M.

CONWAY, Francis

LOGAN, George M.

STREET, Samuel M.

Cook County, Illinois

LONG, George W.

STREET, Susan L.

COOK, George S.

Louis, a slave

Sue, a slave

COOK, Isadore J.

LOVE, Henry

Suffolk County, Massachusetts

COOK, L.F.

LOVELL, John B.

SULLIVAN, Abraham

COOKE/COOK, William

LOW, Andrew

SULLIVAN, Alice

COOMBS, Otis F.

LOW, Andrew & Co.

SULLIVAN, John

COOPER, Edward

Lower Bluff

SULLIVAN, Susan

COOPER, John

Lucinda, a slave

SUMMERLIN/SUMMERLAND, William

COOPER, York

Lucy, a slave

Sumter County

CORBIN, Elizabeth Taylor/Marchioness de Dampiere

Lymus, a slave

Sutherlands Bluff

CORBIN, Francis P.

MABRY, George B.

SUTTON, Jeremiah J.

CORBIN, Isabella

MABRY, W.

Suwannee County, Florida

CORDONE, Francis/Frank

MACBETH, E.W.

SWIFT, Sambo Sr.

CORDONE, Mary

MACON

Sylvester, a slave

CORKER, A.W./Augustus W.

MADDEN, John

Sylvia, a slave

CORNEL, April

Madison Street

Tallahassee, Florida

COUPER, Charles M.

MAGUIRE, Anna/Ann M./Mrs. A.M.

TARBELL, E.H.

COUPER, James Hamilton

MALCOLM, John

TARBELL, J.P./John P.

COUPER, John

MALEWS, J.M.

Tattnall County

Cow Horn Road

MALLARD, L.H.

Taylor, a slave

CRANZE

MALLARD, T.S./Thomas S.

TAYLOR, Henry

CRAWFORD, L./Lecturd

Mallow/Marlow Plantation

TEFFR(?), J.K.

CRAWFORD, Robt.

MALPHEUS, W.B./William B.

THEUS, Thomas

CRAWFORD, Ruben

MANCHESTER

Third Street

Creighton Island

MANN, Luke

THOMAS Estate

CROMLEY, Catherine

MANN, Margaret

THOMAS, Chaney

CROMLEY, James

MANN, Sarah Eliza

Thomas County, Georgia

Cross Swamp

MANNIGN, J.C.

THOMAS, John

CULLINAN, Mortimer

MANNING, J.F.

THOMAS, John S.

CUMMING, A. & Co.

MANNING, Simon

THOMAS, Jonathan

CUMMING, Wallace

March, a slave

THOMAS, Mrs. M.A.

CURRIE

Margaret, a slave

THOMAS, Nelson

CURRY

Margery, a slave

THOMAS, Sarah A.

CURRY, Daniel

Marinda, a slave

THOMAS, Wm. Madison/W.M.

CURRY, William

Market Street

THOMPSON

Dafney, a slave

MARSH, Isaac m.

THOMPSON, Marion B.

Daisey, a steam boat

Marshall County, Mississippi

THOMPSON, Moses H.

DANIEL, Moses

Martha, a slave

THOMSON, E.L.

DANLEY, Philip C.

MARTUS, Charles

THORPE, Annie E.

Darien Creek

Mary, a slave

THORPE, C.C.

Darien River

Mary Ann, a slave

THORPE, C.H.J.

Darien Telegraph Co.

Mary's Hammock

THORPE, C.I.W.

Darien Timber Gazette

MASON, J.A.

THORPE, C.J./Charles James

DARSEY, E.H.

MAXWELL, Phillip

THORPE, C.R.J.

DAVANT Naples & Co.

May Hall Creek/River

THORPE, J.S.S.

David, a slave

Mayhall Island

THORPE, Wm. T.

DAVIS, A. Clarke

Mayhall Mills

THREADCROFT, George

DAVIS, D.W./D. Webster

Mayhall Steam Saw Mill

Three Mile Cut

DAVIS, D.Y.

MAYSON, R.B.

TILLMAN, G.B.

DAVIS, Edwin C.

McALLISTER, Elizabeth M.

Timber Gazette

DAVIS, J.R.

McALLISTER, Julian

TIMMONS, Carrie

DAVIS, Jane

McBRIDE, Thomas

TIMMONS, F.E.

DAVIS, J.S./Joseph S.

McCALL, surveyor

TIMMONS, Hugh/Huey

DAVIS, L.B.

McCALL, Thomas

TIMMONS, Ida

DAVIS, Marien Marilla

McCARTHY, Alexander/Alex G.

TIMMONS, John Grant

DAVIS, O.

McCARTHY, Tenah

TIMMONS, Lucy

DAVIS, Sally

McCAULEY, W.F.

TIMMONS, Minnie

DAVIS, Shavey

McCONNELL, James D.

TIMMONS, Susan

DAY, Georgia

McDONALD

TINKER, W.C./William C.

DAY, John L.

McDONALD, A.

TINSLEY, F.D.

DAY, Mrs.

McDONALD, Allen

TISON, John D.

DAY, Robert

McDONALD, A.M./Allen M.

TISON, Wm. H.

de le CHARTIER, P.

McDONALD, Benj.

Tison & Gordon

DEAN, Frank

McDONALD, D.

TOBIAS, Virginius J.

DEAN, James

McDONALD, Daniel

TOBIAS, W.J.

Dean's Creek

McDONALD, Elisha

Toby, a slave

DeLEGAL

McDONALD, G.W.

TODD

DELEGAL/DELEGALL, W.E./Edward William

McDONALD, Geo.

Todd & Huntingon

DELEGAL, Elliott

McDONALD, George R.

TODD, George W./G.W.

DELEGAL, Julia F.

McDONALD, James

TODD, Henry

DELORME & Christian, attorneys

McDONALD, James M.

TODD, Mrs. (confectionery)

DELORME, A.A./Achilles A.

McDONALD, Mrs. Jane

TODD, R./Robert

DELORME, L.B.

McDONALD, John

Tolland County, Connecticut

DELORME, L.E.B./Louise E.B.

McDONALD, Mary L.

Tom, a slave

DELORME, Warehouse

McDONALD, Peter

Tompkins County, New York

DEMONTMOLLIN, L.H.

McDONALD, W.A.

TOMPKINS, Judge H.B./Henry B.

DENT, Elizabeth Anne

McDONALD, W.J.

TOWNSEND, C.H./Charles H.

DESVERGER

McDONALD, William

TOWNSEND Estate

DESVERGER, John L.

McDONALD, Wm. Norman

TOWNSEND, J.E.

DESVERGER, J.P./John P.

McGEE, H.G.

TOWNSEND, James S.

DESVERGER, J.R.

McGHEE, Warren

TOWNSEND, W.R.

DESVERGER, James Sr.

McINTOSH, Family

Train(?), a slave

Desvergers Place

McINTOSH, Alexander [elder]

TRAVIS, Asa

DEVAUSSURE, Wilmot D.

McINTOSH, Alexander [younger]

TRENHOLM, Edward L.

DEVEREAU, C.P./Convers P.

McINTOSH, Mrs. Barbara

TRENHOLM, George A.

DEWEY, John

McINTOSH, Charles H.

TREZEVANT, Elizabeth C.

Dick, a slave

McIntosh County Academy

TREZEVANT, M.J.

DIXON, Thomas

McINTOSH, D.K.

TROUP, Daniel H.B.

Doboy Bar

McINTOSH, Eliza

TROUP, J.R.

Doboy Island

McINTOSH, Elizabeth

TROUP, James

Doboy Steam Saw Mill

McINTOSH, George

TROUP, Miss M.B.

Doboy Sound

McINTOSH, Jas. B.

TRUMAN, Wm. R.

DONNELLY, Annie A.

McINTOSH, John

Trumbull Street

DONNELLY, Caroline Matilda

McINTOSH, John H./Houston

TUCKER, Wm. C.

DONNELLY, Henry/Henry R.

McINTOSH, John M.

TULL, Ezra

DONNELLY, Julia E.

McINTOSH, L.M.

Turkey Camp

DONNELLY, Wm. J.

McINTOSH, Lachlan

TURNBULL, C.W.

Dougherty County

McINTOSH, Gen. Lachlan

TYLER, M.C./Mason C.

DOYLE, M.J./Michael J.

McINTOSH, Margaret

UNDERWOOD, Hettie

DUBIGNON, J.E.

McINTOSH, McQueen

UNDERWOOD, Jeff

DUNCAN, W.H.

McINTOSH, Miss Nancy

UNDERWOOD, Nancy

DUNHAM

McINTOSH Town

UNDERWOOD, Smith

DUNHAM, Adam C.

McINTOSH, William

Union Island

DUNHAM, John

McINTOSH, William J.

Union Street

DUNHAM, John K.

McKAY,

URIAN, John

DUNHAM, Martha

McKEEVER, Peggy

VANGILDER, J.W.

Dunham Plantation

McKIVER, Edward

Venus, a slave

DUNHAM, Tapan

McKINLEY, Wm. J.

Vernon Square

DUNHAM, William A.

McMILLAN, James

VILLARD, W.D.

DUNWAYS, Henry

McMILLAN, James Jr.

VIVION, Selena M.A.

DUNWODY, Annie

McMILLAN, Sarah

VIVION, Virgil Homer

DUNWODY/DUNWOODY, Dean M.

MEINHARD, Henry

WADE, J.A.

DUNWODY, Elizabeth W.

MEINHARD, Isaac

WADE, Robt. J.

DUNWODY, J.F./John F.

MEINHARD, Sam

WAGNER, Theodore D.

DUNWODY, W.J./Wm. J.

MELDRIM, P.W.

WALKER, James

DURANT, Frant

MERCER, Geo. A.

WALKER, Joseph A.

DURANT, James P.

Middle River/Middle Branch

WALKER, L.C./Lydia C.

DURANT, Joseph S.

Middle Road

WALKER, Mary J.

Duval County, Florida

Middle Street

WALKER, Rueben K./R.K.

Eagle Neck

Middlesex County, Massachusetts

WALKER, Mrs. S.A.

East Broad Street

MIDDLETON

WALKER, Sarah Amanda

EASTERLING, Jesse J.

MIDDLETON, Francis M.

WALLACE

ECKMAN, L./Lazarus

MIDDLETON, Joseph S.

WALLACE, Henry A.

EDMONSON, Susan L.

MIDDLETON, S.A.

WALLACE, Mrs. Martha

EDWARDS, Edward

MIFFLIN, Elsey

WALLACE, William

Effingham County

MIFFLIN, Paulde

WALLACE, W.J./William J.

Egg Island

MIFFLIN, Robert

WALLEN, J.K.S.

Elbert Street

Miley, a slave

Walton Street

Elijah, a slave

Milledgeville

WARD

Eliza, a slave

Millen

WARD, William

Elizabeth, a slave

Millen Lake

WASHINGTON, Peter

Ellen, a slave

MILLER, Moses

Washington Street

Elsey, a slave

MILLER, Peter

WAY, A.T.

ELSINGER, S.

MIMS, C.M.

WAY, W.A./Walter A.

EMERY

Mingo, a slave

WAYNE, Augusta F.

EPPING, Carl

MINIS, Abigail

Wayne County

EPPING, Mrs.

MINTON

WAYNE, Robert

Ethel, a pilot boat

MINTON, J.M.

Wayne Street

EVANS, J.D.

MINTS, M.C./Marsden C.

WAYNE, Thomas F.

Eve, a slave

MITCHELL

WAYNE, T.S. Jr.

FALLIGANT, Robert

MITCHELL, A./Alexander

WEBSTER, P.H./Perlee H.

Fanny, a slave

MITCHELL, Mrs. Mazy J.

WEITMAN, Solomon L.

FARIES, George W.

Molly, a slave

WELSMAN, James Thomas

FARIES, R.B.

MONGIN, Mrs.

WEST (land)

Farrow, a slave

MONGIN, William Henry

WEST, Ben

FENNEL, Annah R.

MONRO, Don W.

WEST, Charles

FENNEL, Caroline C.

MONROE, Charity

WEST, Moses

FENNEL, Mrs. Catherine E.

MONROE, Don M.

West Street

FENNEL, E.D.

MONROE, Jupiter

WHEELER, F.

FENNEL, J.M.

Monroe Street

WHEELER, Samuel

FENNEL, John N.

MOODY/MOODIE, Frank

WHEELER, Thomas

FENNEL, Julia E.

MOON, A.A.

WHITE, Aftie

FENNEL, Margaret C.

MORRALL, A.S.

WHITE, Alex B.

FENNEL, Mary Edward

MORRIS

White County, Tennessee

FENNEL, Samuel B.

MORRIS, C.M.

WHITE, Cuffee

Fergus, a slave

MORRIS, Richard L.

WHITE, Filly D.

FERRELL, Thomas H.

MORSE, Andrew J.

WHITE, Fred H.

Fifth Street

Moses, old, a slave

Whitfield County, Georgia

First Street

Moses, young, a slave

Wilcox & Churchill

FISHER & Schreiber

MOWATT

WILCOX, W.A./William A.

FISHER, John M.

Mud River

William, a slave

FLANEGAN, W.P.

MULLER, John

WILLIAMS, Charles

FLANNERY, James

MURDOCK, Henry J./H.J.

WILLIAMS, "Jeo"

FLINN, James M.

MURPHY, Rufus

WILLIAMS, Sindey Scott

FLOID/FLOYD, George

Murray, a slave

WILLIAMS, W. Thorne

Florida, a slave

Murray County

WILLIAMSON, G.A.

FLORIE, Henry

Muscogee County

WILSON

FORBES

MYERS, George B.

WILSON, Hercules

FORBES, John

MYRELL, F.M.

WILSON, Mrs. James Y.

FOREMAN, Abraham

Nancy, a slave

WILSON, Janet

FORT, Caroline W.

Nauny, a slave

WILSON, S.W./Samuel W.

Fourth Street

Ned, a slave

Wilson Street

FOSTER, J.A.

Nelly, a slave

Wilson's Corner

FOSTER, J.L./James L.

NELSON, Aaron

WING, A.B.

FOWLER, N.R.

NELSON, John

WING, D.B.

FOX, Gustave

NELSON, Margaret Maria

WING, Gideon B. Dean

Francis, a slave

NELSON, Nancy

Winn Bay

FRANCIS, Annie

NELSON, William B.

WINN, James N.

Frank, a slave

Nephews Hammock

WISTER, Sarah B.

Franklin Square

NETTLETON, Charles

WISTER, Owen J.

Franklin Street

New York, New York

Wolf Island River

FRASER, Daphney

NIGHTINGALE, Ellen D.

WOLF, J.

FRASER, John

NIGHTINGALE, J.K./Jno. K.

WOOD, Jacob

FRASER, Peggy

NIGHTINGALE, P.M.

WOODRUFF, George

FRASER, Salem

NIGHTINGALE, William

WOOLLARD, Kelly

FRASER, Sancho

Ninth Steet

Worcester, Massachusetts

FRASIER, Molly

NORMAN, Will

Wright, a slave

FRAYSSE, E.A.

Northway

WRIGHT, Allen W.

Friday, a slave

O'BERRY

WRIGHT, H.R.

Front River

O'BERRY, James R.

WRIGLEY, B.H.

FULLER, Solomon

O'BERRY, Prudence

WYLLIE, Enoch

FULTON, C.O./Charles O.

O'BRIEN/O'BRYAN, James

WYLLY

Fulton County

ODENA/ODINA, Mary Ann/M.A.

WYLLY, Alex C./Alexander Campbell

GAINEY, Isaac

Oglethorpe Square

WYLLY, Charles S.

GAINEY, Mitchell

Old Charles, a slave

WYLLY, L.A.

BARCY, Charles H.

Old Court House Road

WYLLY, S.L.

GARDNER, Jesse

Old Indian Mound

WYLLY, T.S.

GARDNER, W.

Old Mill

WYLLY, William

GARDNER, W.J.

Old Mill Canal

WYLLY, Wm. C.

GAREY, Mary Frances

Old Upper Steam Mill Road

YONGE, George

GARMANY, George W.

Old Silvey, a slave

YONGE, James

GARRISON, James J.

Oliver Tract

YOUNG

Garrison Store

O'NEAL Estate

Young & Langdon

Garrison Street

O'NEAL, Charles

YOUNG, Andrew

GARWOOD, Wm.

O'NEAL, Col. Ferdinand

YOUNG, Caesar

GEMENDEN, George

O'NEAL, O.

YOUNG, George

General's Cut

O'NEIL, Castile

YOUNG, James G./J.G.

General's Island

O'NEILL, Mr.

YOUNG, M.W.

George, a slave

ORME, John

YOUNG, Moses

Georgia Steam Saw Mill

ORME, May M.

YOUNG, Moses Jr.

GIB, a slave

OWENS

YOUNG, Ro.

GIBSON, David

OWENS, Allen

YOUNGE, Philip R.

GIBSON, Patrick

OWENS, Benjamin

YULEE, C.M.

GIBSON, William Francis

OWENS, E.S.

 

Home     Contact      Site Map
 Copyright ©GlynnGen.com 2003-2012 All Rights Reserved
  
Material on this site is one of kind, having been published here for the first time ever. This data was compiled by Amy Hedrick
  for the GlynnGen website to be used for your personal use and it is not to be reproduced in any manner on other websites or electronic media,
  nor is it to be printed in any resource books or materials. Thank you!

Want to make a contribution?  Donate via PayPal: