Glynn Academy Class of 1941

Program was donated by Elizabeth Albright Zilinskas, for use on the GlynnGen.com Website!

 

PROGRAM

 

Graduating Exercises

Glynn Academy

 

 

June 6, 1941

8:30 P.M.

 

Memorial Auditorium
Brunswick, Georgia

 

Program

Processional.................................."Grand Processional at Avignon"--Cooke
                   (AUDIENCE WILL PLEASE REMAIN SEATED DURING PROCESSIONAL)

"I Love life"--Manna-Zucca.................................................................Class

Invocation....................................................The Rev. J. Sullivan Bond, Jr.

"American Defense".........................................................Thomas Harrison

"What Shall We Defend?".......................................................Earl Walker

"Serenade"--Schubert........................................................Girls of the Class

"The Citizens and Defense"...............................................Agnes Champion

"Education in Defense".......................................................Geraldine Lewis

"We Also Serve"....................................................................Barbara Jory

"Alma Mater"..................................................................Class and Audience

Presentation of Class....................................................Mr. Sidney Boswell
                                                              ACTING SUPT. SCHOOLS

Delivery of Diplomas................................................Mr. Myddleton Harris
                                          MEMBER OF THE BOARD OF EDUCATION

"A Song of Peace"--("Finlandia")--Sibelius............................................Class

 

AWARDS

          First prize for proficiency in Home Economics, presented by Brunswick Chapter, Daughters of the American Revolution.

          Medal for excellence in American History, presented by Brunswick Chapter, Daughters of the American Revolution.

          Good Citizenship Award for Girls, presented by Brunswick Chapter, Daughters of the American Revolution.

 

PERFECT ATTENDANCE

(NEITHER ABSENT NOR TARDY FOR THE INDICATED NUMBER OF YEARS)

Mary Gay.................................................................................5 years

Frank Dow................................................................................4 years

Frank Easterling.......................................................................3 years

 

 

Class Roll

William Cullen Amons, Jr.
Doris Ella Arnett
William Roy Benton, Jr.
Helen Scarlett Blanton
Marjorie Loise Blount
William Braddock Bourne, Jr.
Jane Lillian Bowen
Dena Branch
Walter Thomas Browher, Jr.
Elizabeth Jean Brown
Hoyt William Brown, Jr.
*Julia Agnes Champion
Gwendolyn Parker Chance
Jayne Chatham
Frances Elizabeth Cofer
William Lawson Cofer
Merle Cole
Annie Elizabeth Cottingham
Jack Morrison Cravey
Ruby Inez Crews
Arue Elizabeth Crosby
Donald Marquis Davis
*Myrtle Louise Davis
Lorace W. Deen
Hugh Gilbert Dent
*Frank Churchill Dow
Frank O. Easterling
Mary Elizabeth English
Edna Eugenia Fiveash
Frances lee Foster
*Barbara B. Gardner
*Mary Elizabeth Gay
Howard Neal Gilchrist
Jo Ann Helen Gillican
*Leslie Ann Hansen
Peggy Harper
*Myddleton Harris, Jr.
Irene Elizabeth Harrison
*Thomas D. Harrison, Jr.
James Allen Henderson
Chandos Lee Highsmith
Knollis Berrie Holmes, Jr.
Reginal Lee Holtzendorff
*Betty Nightingale Hughes
Mariwarde Joines
*Barbara Jory
Marie Estelle Joyner
Robert Ellington Keith
George Clarence Kent
Donald Westly Kilgo
Gladys Knight
Jane Elizabeth Knudsen
*Edith Louise Lamb
Matie Louella Latimer
*Elmina Geraldine Lewis
Charles James McClellan
Ray Wood McDonald
Mitchell Harrison McGraw
Zada Lawana Manor
Mary Ann Mayer
Winifred Lois Middleton
Florence May Belle Moore
Wilma Louise Moore
William Hunter Morgan
Audrey Murdock
Alma Juanita Nix
*Robert Goodwin Norton
*Edward Blois Parker
Martha Nelson Peddicord
Geraldine Pittard
Margaret Powelson
Nell Elizabeth Reardon
Annie Mae Robertson
Edith Nadine Roberson
John Trippe Rowland
Bettye Oneal Rozier
Marianne Mallard Royall
Joseph Eugene Slaughter
Alfred Harley Spaulding
Herbert Bernard STrickland
Norma Willene Strickland
Helen Grace Stephens
Myrtice Josephine Strickland
Trent Elizabeth Strickland
*Eugene Alexander Stuckey
Elzabeth Elmina Tait
Virginia May Trobaugh
*Earl Edward Walker, Jr.
George William Wannamaker III
*James Branham Whittle
Wilson L. Wilkes, Jr.
Bettye Jeune Wilson
*Anne Wooldridge Whittle
Julia Olivia Winter
Carolyn Nell Wolfe

 

Home     Contact      Site Map
 Copyright ©GlynnGen.com 2003-2012 All Rights Reserved
  
Material on this site is one of kind, having been published here for the first time ever. This data was compiled by Amy Hedrick
  for the GlynnGen website to be used for your personal use and it is not to be reproduced in any manner on other websites or electronic media,
  nor is it to be printed in any resource books or materials. Thank you!

Want to make a contribution?

Donate via PayPal: